Darbo laikas: I-V 8.00 - 18.00
                     VI   8.00 -16.30
                    VII  nedirbame

RASEINIŲ

MARCELIJAUS MARTINAIČIO

VIEŠOJI BIBLIOTEKA

Už Raseinių, ant Dubysos, / teka saulė, teka, / geltonplaukės puikios visos / šneka ten, oi šneka.

Maironis

Pranas Gudaitis ir jo „Sugrįžimas“

Pereiti prie turinio

2018 09 07

 

„Sugrįžimas", – tokiu pavadinimu rugsėjo 6-ąją Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos meno galerijoje atidaryta kraštiečio dailininko Prano Gudaičio tapybos darbų paroda.

„Susitikome po 50 metų...", – taip ant lapelio parašė buvęs Prano Gudaičio bendraklasis, bendramintis, raseiniškiams gerai pažįstamas Albertas Dukauskas, kuris su džiaugsmu sutiko žinią apie į Raseinius su paroda atvykstantį jo seniai matytą bičiulį. Albertas į susitikimą atsinešė nuotraukų, kuriose jis ir Pranas dar tik paaugliai, jaunuoliai. Juos abu sieja bendras pomėgis tapybai, todėl pasikalbėti su Pranu, tapusiu profesionaliu dailininku, turėjo apie ką. Alberto mėgėjiškus tapybos darbus Raseinių menininkų bendrija „Pegasas", kurio nariu jis yra, ne kartą pristatė plačiajai visuomenei kartu su kitų menininkų darbais.

 

Parodos atidarymas prasidėjo klausantis Raseinių meno mokyklos neformaliojo švietimo muzikos mokytojos-metodininkės Astos Nikžentaitienės užburiančiu grojimu fleita. Parodos organizatorė ir vedėja RMMVB Skaitytojų aptarnavimo ir kraštotyros skyriaus vyr. bibliotekininkė Asta Kriščiokaitienė pasidžiaugė atradusi dar vieną profesionalų menininką, kilusį iš mūsų krašto. Paprašytas papasakoti apie save, kuklus parodos autorius padėkojo Astai už galimybę sugrįžti ir atiduoti duoklę gimtinei. Anot Prano, jam nepriimtina pačiam siūlytis, tad paprašytas atvykti ir pristatyti savo darbus, mielai sutiko.

 

Nemėgstantis daugžodžiauti, parodos autorius papasakojo apie mokymąsi tuometinėje Raseinių I vidurinėje mokykloje (dabar Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinė mokykla), darbą statybose, pomėgį tapyti ir norą studijuoti Vilniaus valstybiname dailės institute (dabar Dailės akademija) ir netikėtą svajonės išsipildymą. Studijas sėkmingai baigė 1973 metais ir įgijo dailininko-tapytojo specialybę.

 

Po baigimo, 1973-1977 m. dirbo Lietuvos kultūros ministerijoje vyr. dailininku-metodininku. 1977-1979 m. – Lietuvos fotomeno draugijoje vyr. meniniu redaktoriumi. Vėliau – laisvu menininku.

 

Lietuvai atgavus nepriklausomybę 1991 m. dirbo kultūros paveldo inspekcijoje vyriausiuoju valstybiniu inspektoriumi. 2008-2015 m. dėstė tapybą Vilniaus dailės akademijos dizaino katedroje.

 

Dailininkas yra ir Fotomenininkų sąjungos narys, jam suteiktas meno kūrėjo statusas. Anot Prano, dviem mūzoms pilnai atsiduoti beveik neįmanoma, todėl, surengęs keletą fotografijos parodų, nusprendė tarnauti vienai – Dailei.

 

Kraštietis dalyvavo daugiau kaip šimte parodų Lietuvoje ir užsienyje: Rusijoje, Lenkijoje, Suomijoje, Turkijoje, JAV ir kt. Labiausiai jam įstrigę plenerai, į kuriuos suvažiuoja vos ne iš viso pasaulio kūrėjai.

 

Pranas atvežė ir dovanų – tapybos paveikslų fotoalbumus „Susitikimai" ir „Pranas Gudaitis. Tapyba", kuriuos atėjusieji į parodos atidarymą, kaipmat išgaudė.

 

Albume „Susitikimai", kurį sudaro trylikos garsiausių šalies dailininkų darbai ir mintys apie tai, ką jiems reiškia tapyba, meno kūrėjas Pranas Gudaitis rašo: „Kūryba – procesas, kurį veikia protas, pasąmonė, patyrimas. Jų įtakoje organizuojami kūrybiniai principai bei kūrinio estetika. Kaip vidinį pasaulį, įvairų kultūrinį palikimą perteikti nauja, sava vizija, kai kūrinio forma tampa jo turiniu".

 

Taigi tą vidinį kūrėjo pasaulį galėjome įžvelgti jo tapybos paveiksluose. Nesame menotyrininkai, todėl nesiimsime vertinti profesionalo kūrybos. Ateikite, žiūrėkite, mąstykite, svajokite... Pirmieji su ja ir parodos autoriumi jau susipažino Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos moksleiviai, atėję į parodos atidarymą kartu su dailės mokytoja-metodininke Gitana Jukilaitiene.

 

Parodos atidaryme dalyvavo ir autorių pasveikino LR Seimo pirmininko pavaduotojo Arvydo Nekrošiaus padėjėja Skaidrutė Žuvelaitienė, Raseinių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Silvija Čižaitė-Rudokienė, RMM Viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja Danguolė Kasparavičienė, šios parodos organizatorė ir vedėja – RMMVB Skaitytojų aptarnavimo ir kraštotyros skyriaus vyr. bibliotekininkė Asta Kriščiokaitienė ir karpinių meistrė Nijolė Rimkienė.

 

Ačiū, kad sugrįžote, gerb. Pranai, gražiai sugrįžote...

 

Rūta Gudžiūnienė

Autorės nuotraukos